Biegaj na stadionie lekkoatletycznym! Dlaczego warto?

Lekkoatletyczny stadion często jest postrzegany przez biegaczy jako egzotyczne miejsce zarezerwowane tylko dla ścigaczy. To prawda – treningi realizują tam profesjonalne kluby sportowe, ale nie tylko! – bieżnia jest dla wszystkich – zarówno profesjonalnych zawodników, jak i amatorów biegania.

Dlaczego stadion?

Stadion lekkoatletyczny to odmierzony, zamknięty teren, na którym z łatwością można zrealizować jednostki treningowe takie jak trening szybkościowy, tempowy, czy też bieg ciągły. Możliwość realizacji niemal każdej jednostki w jednym, bezpiecznym, sprawdzonym miejscu daje pole do zaplanowania, co skutkuje wysoką jakością treningu. Pełnowymiarowy stadion mierzy 400 metrów, ma wyznaczone linie co 100 metrów, zaznaczone odcinki od 100 do 400 metrów, więc na okrężnej bieżni można biegać dowolny dystans z bardzo dokładnym pomiarem. Większość bieżni pokryta jest nawierzchnią poliuretanową, czyli tartanem, co daje większą przyczepność i możliwość biegania w specjalistycznych butach – kolcach.

Najlepsze stadiony w Polsce – znajdź obiekt w swojej okolicy!

Jeśli nie wiecie gdzie znaleźć stadion, z pomocą służy ogólnopolski projekt Stadiony Przyjazne Biegaczom – na stronie www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl znajdziecie mapę ze obiektami wraz z ich specyfikacją – godzinami otwarcia, dostępem do sprzętu sportowego, toalet, parkingu, oświetlenia. Stadiony są poddawane ocenie przez społeczność, co ułatwia wcześniejsze zapoznanie się z atmosferą panującą na nich, możliwościami, opiniami o danym obiekcie. Większość obiektów ma dobre oceny – to bardzo cieszy i pokazuje, że administratorzy dbają o jakość świadczonych usług i dostępność obiektów. Dostęp do ocen pozwoli zdecydować biegaczom, który stadion w okolicy wybrać do zrealizowania jednostek treningowych.

Zawody na bieżni – które wybrać?

Większość zawodów, to biegi uliczne, jednak znajdą się na mapie imprezy na stadionie warte polecenia! Jedną z nich mityng lekkoatletyczny – 1 MILA, rozgrywany 15 czerwca na warszawskim AWFie oraz 15 września w Poznaniu na stadionie POSiR Golęcin. Zawody skupiają zarówno biegaczy amatorów, profesjonalnych biegaczy, młodzież, dorosłych, seniorów oraz dzieci. To impreza podczas której każdy znajdzie dystans dla siebie. Do wyboru bieg na 5 kilometrów rozpoczynający i kończący się na lekkoatletycznym stadionie, gwarantując tym samym niezapomnianą atmosferę. Dla miłośników krótszych dystansów lub początkujących biegaczy można zmierzyć się z dystansem jednej mili, czyli dystansem wynoszącym 1609,34 metry.

Dodatkowo na wszystkich uczestników oraz osoby towarzyszące będzie czekało mnóstwo darmowych atrakcji – strefa aktywności dla dzieci, w której można spróbować różnych lekkoatletycznych i ogólnorozwojowych konkurencji. Zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne z zakresu psychologii sportu, dietetyki, spotkanie z gwiazdami sportu, konkursy oraz różne aktywności. Poza sportową imprezą będzie można spędzić tam cały dzień z rodziną i przyjaciółmi.

Bieganie na stadionie to mnóstwo niezapomnianych emocji, wspaniała atmosfera i atrakcje dla każdego! To miejsce, w którym można realizować codzienne treningi, a także sprawdzić się na zawodach!

Zapisz się na newsletter

Wyślij mi swój newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).