Kariera dwutorowa młodych sportowców

Ruszyła druga edycja innowacyjnego projektu Wybiegaj w Przyszłość organizowanego przez Fundację Zdrowy Ruch, w ramach którego młodzi biegacze otrzymują stypendium sportowe oraz objęci są wsparciem edukacyjnym – przez rok uczestniczą w szkoleniu z zakresu psychologii sportu.

Kariera dwutorowa to most łączący ścieżkę sportową z edukacją. To zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju, z myślą o swojej zawodowej przyszłości. Fundacja Zdrowy Ruch jako pierwsza instytucja pozarządowa w Polsce zajmuje się tym tematem, obejmując wsparciem finansowym i edukacyjnym biegaczy od początku ich profesjonalnej sportowej kariery (od kategorii wiekowej U16).

Dwunastka stypendystów programu Wybiegaj w Przyszłość, najlepszych biegaczy w Polsce w wieku 14-19 lat uczestniczy w rocznym szkoleniu z zakresu psychologii. To obszar ściśle związany ze sportem, ale także tematyka, z którą można wiązać swoją przyszłość zawodową. Poznanie go pozwoli na bezpośredni rozwój sportowy poprzez wpływ jaki niesie za sobą rozwój kompetencji miękkich, ale także jest to możliwość zainteresowania się tematem i chęci dalszego rozwoju.

Szkolenie z psychologii sportu obejmuje następujące tematy:

– Nastawienie na rozwój – czyli jak efektywnie uczyć się na błędach?

– Skuteczne formułowanie celów – czyli praktyczne wskazówki dotyczące planowania

– Trening wyobrażeniowy – sportowe pisanie przyszłości

– Praktyczne sposoby radzenie sobie ze stresem

– Jak pracować nad koncentracją uwagi?

– Efektywny dialog wewnętrzny

– Czy emocje da się kontrolować?

– Praktyczne wskazówki dotyczące budowania pewności siebie

Sport i wiedza idą ze sobą w parze

– Pasja jest motorem napędowym do rozwoju. Chcąc poprawiać wyniki sportowe, zaangażowanie w daną dziedzinę jest coraz większe. To jest idealny czas, by to wykorzystać i zaszczepić w młodych sportowcach kolejnego bakcyla, zainteresować ich tematem i sprawić, by już od początku sportowej kariery myśleli o swojej przyszłości, także zawodowej. – mówi Paulina Kalinowska – koordynatorka Programu Wybiegaj w Przyszłość.

Kariera dwutorowa to obszar, który rozwija się, ale nacisk jest położony na starszych zawodników, dla których często na myślenie o przyszłości jest już za późno, ponieważ są u schyłku kariery, mają nieplanowaną kontuzję, spadek formy, utracili szkolenie i nie mają pomysłu co zrobić.

– W drugiej edycji programu Wybiegaj w Przyszłość chcieliśmy jeszcze bardziej skupić się na rozwoju kariery dwutorowej. Wzorem pierwszej edycji w dalszym ciągu kontynuujemy otwarte, darmowe warsztaty dla całej społeczności lekkoatletycznej, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku pragnęliśmy, by to wsparcie poczuli nasi stypendyści. Szkolenie z psychologii sportu zakończone otrzymaniem certyfikatu, które przyda się na dalszej drodze jest początkiem rozwoju, dużą wartością dodaną. Chcemy pomagać młodym sportowcom w rozwoju kariery „tu i teraz”, ale także sprawić, by skutecznie myśleli o swojej przyszłości . – mówi Adriana Smokowska – członek zarządu Fundacji Zdrowy Ruch

Zapisz się na newsletter

Wyślij mi swój newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).