Nie możemy sobie darować tradycyjnego podsumowania minionego roku. Bo jesteśmy bardzo DUMNI z tego, co zrobiliśmy w 2022! Spełniliśmy nasze marzenie o świetnie prosperującej Fundacji, organizowaniu imprez sportowych na najwyższym poziomie, pomaganiu młodym, zdolnym, pracowitym lekkoatletom, tworzeniu inicjatyw ułatwiających życie biegaczom i motywujących ich do dbania o siebie. Zobaczcie nasze TOP5, którym możemy się pochwalić i niech to będzie zapowiedź kolejnych kroków, które postawimy w 2023!
1. Dwie rekordowe 1MILE
W tym roku zorganizowaliśmy dwa mityngi 1MILI – w czerwcu 1MILA Warszawa i we wrześniu 1MILA Poznań (żeby przeczytać szczegółowe relacje, kliknijcie w linki). Było dokładnie tak, jak chcieliśmy: lekko i atletycznie i w Waszym wspaniałym towarzystwie! 🙂
Zachęciliśmy do biegania na stadionie aż 3884 biegaczy i biegaczek w każdym wieku! Do tego kibicowało im ponad drugie tyle kibiców! Uczestnicy 1MILI wsparli cegiełkami charytatywnymi nasz Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość” kwotą aż 20 735 zł.
Cieszymy się ogromnie Waszym zaufaniem i zaangażowaniem! Patrząc na to, jak dobrze się tym bieganiem bawicie, mówimy: chcemy więcej!
2. Akcja społeczna Stadiony Przyjazne Biegaczom
To zupełnie nowa inicjatywa. Ruszyliśmy z akcją społeczną „Stadiony Przyjazne Biegaczom”. Nasz cel to popularyzacja aktywności na obiektach lekkoatletycznych – stadiony są dla wszystkich i chcemy, żeby każdy biegacz, niezależnie od poziomu zaawansowania, mógł wykonać trening na bieżni!
Stworzyliśmy mapę Polski ze stadionami lekkoatletycznymi wraz z ich specyfikacją i udogodnieniami: godzinami otwarcia, cennikiem, nawierzchnią, liczbą torów, dostępem do toalet, oświetlenia, parkingu, sprzętu sportowego. Na stronie można znaleźć obiekt, ale także samodzielnie go dodać za pomocą prostego formularza.
– Najważniejszy jest dla nas społeczny wymiar projektu. Dążymy do podniesienia jakości oraz zwiększenia dostępności miejsc, w których można trenować. Na mapie jest już prawie 150 obiektów – w każdym województwie można znaleźć bieżnię, zobaczyć jak wygląda, czy jest dostępna, jakie są zasady wejścia, etc. To bardzo cieszy, że z dnia na dzień tych miejsc jest coraz więcej i informacje o stadionach są stale aktualizowane. To wiedza, która może się przydać każdemu sportowcowi – mówi Adriana Smokowska, członek Zarządu Fundacji Zdrowy Ruch.
Projekt Stadiony Przyjazne Biegaczom organizuje Fundacja Zdrowy Ruch. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Więcej informacji na www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl
3. Realizacja I edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość”
Zakończyliśmy I edycję naszego Programu „Wybiegaj w Przyszłość”! To był bardzo intensywny rok, zarówno dla nas, jak i dla ośmiorga naszych stypendystów: Doroty, Mai, Marysi, Leny, Wiktorii, Dawida, Tomka i Mateusza. My objęliśmy ich całorocznym wsparciem finansowym i merytorycznym, zorganizowaliśmy 8 warsztatów edukacyjnych i pomagaliśmy, będąc z nimi w codziennym kontakcie. A oni – dali z siebie wszystko, co najlepsze! Jesteśmy z nich ogromnie dumni!
W minionym sezonie nasi Stypendyści brali udział m.in. w Mistrzostwach Europy U18 w Jerozolimie. Najlepiej spisała się tam Marysia Jarosińska, która uplasowała się na czwartej pozycji, a od medalu dzieliły ją tysięczne części sekundy. Nasi młodzi sportowcy byli też w Bańskiej Bystrzycy na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (zawody dla sportowców z roczników 2006 i 2007), z którego Marysia Jarosińska i Maja Woźniak wróciły ze srebrnymi medalami (Maria na dystansie 200 m, oraz Maria i Maja wspólnie zdobyły medal w sztafecie szwedzkiej), a Tomek Bajraszewski ze złotym medalem zdobytym w biegu sztafetowym.
Ponadto wszyscy stypendyści zostali w 2022 roku medalistami mistrzostw Polski:
– Maria Jarosińska – złoty medal Mistrzostw Polski U18 w biegu na 200 m
– Maja Woźniak – złoty medal mistrzostw Polski U16 w biegu na 100 m oraz srebrny w skoku w dal
– Wiktoria Biskup – srebrny medal mistrzostw Polski w biegu na 100 m
– Dorota Nowak Łażewska – srebrny medal mistrzostw Polski w biegu anglosaskim
– Lena Suchowolak – srebrny medal mistrzostw Polski w biegach przełajowych
– Mateusz Śmiertka – srebrny medal Halowych Mistrzostw Polski U18 w biegu na 1000 m
– Tomasz Bajraszewski – brązowy medal mistrzostw Polski U18 w biegu na 100 m
– Dawid Kułek – brązowy medal Mistrzostw Polski U16 w biegu na 1000 m
Wszystkich naszych Stypendystów mogliście poznać podczas 1MILI w Warszawie. To była naprawdę fantastyczna inicjatywa, a oni czuli się przez Was przyjęci jak gwiazdy! Dziękujemy Wam! 🙂
4. Wybór Stypendystów II edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość”
W tym roku przeprowadziliśmy także rekrutację do II edycji Programu! Została ona przez nas rozszerzona o biegaczy z kategorii U20, czyli 18 i 19-latków, dla których otrzymanie takiego wsparcia może przesądzić o pozostaniu w sporcie. A zatem grono stypendystów znacznie się powiększyło!
– To dla nas ogromna radość i satysfakcja, że możemy pomóc aż dwunastce fantastycznych biegaczy. To aż cztery osoby więcej niż w 2022 roku. Do II edycji Programu postanowiliśmy dołączyć także biegaczy z kategorii U20 – to osoby często już z dużym doświadczeniem, na granicy podejmowania decyzji o pozostaniu dalej w sporcie – mamy nadzieję, że nasze wsparcie pomoże im kontynuować karierę na wysokim poziomie, doda im skrzydeł, a my będziemy mogli podziwiać ich i słuchać hymnu Polski podczas imprez międzynarodowych – mówi Paulina Kalinowska, koordynatorka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.
Podczas rekrutacji zgłosiło się 113 biegaczy, w tym ponad 60 medalistów mistrzostw Polski! Wybór nastąpił w oparciu o następujące kryteria: wynik sportowy, prezentacja kandydata, wyniki w nauce oraz sytuacja ekonomiczna.
Zobaczcie, kto został Stypendystą II edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” i co jeszcze planujemy w 2023 r. >> przejdź do artykułu >>
5. Realizacja VIII edycji Ligi Biegowej i pomoc klubom lekkoatletycznym w całej Polsce!
Rok 2022 był ósmą już edycją Ligi Biegowej! W naszej bezpłatnej zabawie bierze udział ponad 9000 biegaczy z całej Polski – nie ma drugiej takiej platformy, zrzeszającej tak dużą grupę biegaczy!
Zasady Ligi są niezwykle proste. Trzonem są rankingi. Znajdzie się w nich każdy, kto bezpłatnie zarejestruje się na naszej platformie. Gdy bierzesz udział w jakiejś imprezie biegowej na dystansie 5km, 10km, półmaratonu lub maratonu, Twój wynik automatycznie (dzięki współpracy z Enduhub) pojawia się na Lidze Biegowej na Twoim profilu i w rankingach. Następnie system przelicza wybiegany przez Ciebie czas na punkty. Im regularniej i im szybciej biegasz, tym więcej masz punktów!
Liga Biegowa to także kalendarz z biegami organizowanymi w Polsce, baza Twoich wyników uzyskanych w zawodach biegowych, artykuły poradnicze, ligi prywatne, do których zapraszasz znajomych i rywalizujecie na własnych zasadach oraz oczywiście coroczne podsumowanie wyników i nagradzanie najlepszych uczestników! Tu możecie sprawdzić, kto wygrał miniony sezon Ligi Biegowej >>
W tym roku, we współpracy z marką Oshee, dodaliśmy do Ligi nowy element – DOBROCZYNNOŚĆ, w której każdy z Was mógł mieć swój udział! Kilometry, które uczestnicy Ligi wybiegiwali w ramach rywalizacji, przeliczaliśmy na butelki napojów (wód i napojów witaminowych) dla dzieci trenujących lekkoatletykę z wybranych przez Was klubów sportowych w całej Polsce. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, przekazaliśmy młodym lekkoatletom prawie 15 000 napojów!
Kończąc podsumowanie 2022, zapowiadamy, że w 2023 będzie działo się jeszcze więcej dobrych rzeczy! 🙂 Widzimy się na ścieżkach i tartanach! 🙂
Ada & Magda & Paula & Tomek
Team Fundacji Zdrowy Ruch