Polscy lekkoatleci podbiją świat z pomocą Fundacji Zdrowy Ruch!

Trwa druga edycja innowacyjnego programu Wybiegaj w Przyszłość – wspierającego finansowo i edukacyjnie dwunastkę świetnie prosperujących biegaczy w Polsce w wieku 14-19 lat. Młodzież przez rok otrzymuje stypendium w wysokości od 600 zł do 1000 zł, które może przeznaczyć na potrzeby związane z rozwojem sportowym lub osobistym. Dodatkowo uczestniczą w certyfikowanym szkolenie z psychologii sportu – zdobyta wiedza przyda się w wielu aspektach życia!

Wakacje na zawodach

Od sportu nie ma przerwy – w terminie wakacyjnym w kalendarzu Polskiego Związku lekkiej atletyki można znaleźć krajowe czempionaty dla kategorii wiekowej U18, U20, U23 oraz seniorów, a także imprezy międzynarodowe – Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, Mistrzostwa Europy U20, U23 oraz Mistrzostwa Świata seniorów. Młodzi sportowcy są cały czas na pełnych obrotach, a mimo to z zawodów wracają z workiem medali.

Medale, rekordy i łzy szczęścia!

Z zakończonych Mistrzostw Polski U18 i U20 stypendyści programu Wybiegaj w Przyszłość wrócili z workiem medali. Na pierwszym miejscu w biegu na 3000 metrów rywalizację zakończyła Zuzanna Wiernicka, która pokazała swoją dominację, wyprzedzając rywalki o kilkanaście sekund. Srebrny medal zawisnął na szyi Leny Pajęckiej, która w fantastycznym stylu pokonała 400 m, osiągając tym samym minimum na Mistrzostwa Europy juniorów. Na drugim stopniu podium na dystansie 100 metrów stanął Tomek Bajraszewski, a następnego dnia wybiegał brązowy medal na dystansie dwukrotnie dłuższym. W starszej kategorii wiekowej niesamowity wyczyn zanotowała Martyna Krawczyńska bijąc rekord Polski i zdobywając złoty medal krajowego czempionatu na dystansie 2000 metrów! Do tego dublet zwycięstw zanotował Bartosz Kitliński. Król biegów średnich zwyciężył na dystansach 800 oraz 1500 metrów. Wśród najszybszych osób w kraju znalazł się Michał Gorzkowicz, na którego szyi zawisnął brąz Mistrzostw Polski na 100 metrów. Osiągnięty wynik okazał się także minimum na nadchodzące Mistrzostwa Europy!

– W ostatnich dniach czułam, że forma rośnie, ponieważ wróciłam ze zgrupowania wysokogórskiego z Sankt Moritz. Treningi pokazywały, że jestem gotowa na mocne bieganie dlatego z trenerem stwierdziliśmy, że pójdę od początku mocno i spróbuję zaatakować Rekord Polski. Biegło mi się naprawdę fajnie. Super atmosfera i doping również dodawała skrzydeł. Gdy wbiegłam na metę i ujrzałam na tablicy 6,25,79 nie mogłam się powstrzymać od łez szczęścia – z dumą relacjonuje swój wyczyn na Mistrzostwach Polski Martyna Krawczyńska

fot. Michał Laudy

Diabeł tkwi w szczegółach

– Poziom polskiej i światowej lekkiej atletyki podnosi się i z roku na rok idzie w górę. Rozwija się technologia, jest większy dostęp do wiedzy. Daje to możliwość poprawy wyników, jeśli ktoś dysponuje środkami finansowymi, motywacją i odpowiednimi ludźmi wokół. Dzięki stypendium Wybiegaj w Przyszłość młodzi sportowcy przeznaczają środki na nowe, najlepszej jakości kolce lekkoatletyczne, obozy klimatyczne, różnego rodzaju środki do regeneracji – np. rękawy limfatyczne. Zainwestowane środki pomogą im w rozwoju kariery przez wiele lat. Mamy określone zasady wydatkowania stypendium, ale nie zamykamy się na pomysły zawodników – nasza współpraca pozwala na przeznaczenie stypendium w jak najlepszy możliwy sposób. Jesteśmy dumni, że nasi podopieczni mogą rozwijać swoje sportowe kariery i korzystać z możliwości, które bez pieniędzy byłyby nieosiągalne. Pomagamy im podbijać świat! I mocno kibicujemy – przed telewizorami lub na stadionach lekkoatletycznych – z dumą mówi koordynatorka Programu Wybiegaj w Przyszłość Paulina Kalinowska

Partnerami Programu są: Pro Vento Energia, Bank Pekao S.A., Salomon

Zapisz się na newsletter

Wyślij mi swój newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).