Polska ma szansę być biegową potęgą!

Czy wiecie, że tylko jedna kobieta w historii światowej lekkoatletyki kat. U18 zeszła poniżej 6 minut w biegu na dystansie 2000 m?  To Polka – Zuza Wiernicka, zawodniczka RKS Łódź i Stypendystka Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. Takich talentów na skalę światową mamy w Polsce dziesiątki. Fundacja Zdrowy Ruch podjęła walkę o ich przyszłość. Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fundacja Zdrowy Ruch po raz kolejny pokazuje, że każdy z nas ma wpływ nie tyko na swoje zdrowie, ale zdrowie i sportową przyszłość nas, jako społeczeństwa.

Rekrutacja do Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość” pokazuje, jak niezwykłe talenty mamy w polskich biegach. Równocześnie jednak wiemy, że wraz z wiekiem liczba osób trenujących lekkoatletykę maleje. Dane Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dowodzą, że w każdej kolejnej kategorii wiekowej notujemy spadki liczby zawodników licencjonowanych sięgające nawet 50 procent. Chcemy walczyć z tym trendem! – mówi Marek Plawgo, wybitny sprinter, olimpijczyk, rekordzista Polski na 400m ppł, który zasiada w Radzie Fundacji Zdrowy Ruch. – Im więcej dzieci i młodzieży będzie w sporcie, tym zdrowsze będziemy mieć społeczeństwo. A także tym więcej będzie gwiazd sportu, które stają się potem idolami młodzieży i koło samo się napędza! – tłumaczy Plawgo.

(c) Wszelkie prawa zastrzezone, www.sportografia.pl; www.1mila.pl

Większość programów stypendialnych skierowanych jest do zawodowych już sportowców. My chcemy wesprzeć tych, którzy są na początku swojej drogi.  Dając realne wsparcie finansowe, chcemy dodać tym młodym ludziom wiarę w swoje marzenia i pomóc im je realizować – mówi Ada Smokowska, założycielka Fundacji Zdrowy Ruch. – Stypendia pomagają im się szkolić, wyjeżdżać zawody, kupować potrzebny sprzęt, konsultować się ze specjalistami, ale to także „zastrzyk” motywacji do dalszej pracy – podkreśla Smokowska. Ale stypendia sportowe nie rozwiązują wszystkich problemów. Fundacja organizuje także otwarte, bezpłatne warsztaty edukacyjne dla całej społeczności młodych zawodników, ich trenerów i rodziców. Pozwalają świadomie kierować karierą sportową, uczą jak łączyć sport z nauką, jak rozwijać swoje kompetencje pozasportowe, uświadamiają młodzież w tematyce dietetyki, psychologii sportu czy profilaktyki zdrowotnej.
Jesteśmy dumni, że możemy pomagać tak szeroko, a finansowo wesprzeć aż dwanaścioro biegaczek i biegaczy. To efekt naszych całorocznych działań i wsparcia naszych darczyńców – mówi Paulina Kalinowska, Dyrektorka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Młodzi mistrzowie

Stypendyści II edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” już dziś udowadniają, że mają zadatki na wielkich mistrzów. W trwającym właśnie lekkoatletycznym sezonie halowym zajmują czołowe listy tabel PZLA. 15-letnia Zosia Tomczyk w pięknym stylu pobiła nieoficjalny rekord Polski i Europy U16 na 300m (38.35).  Zuzanna Wiernicka w tym roku zdążyła już rozprawić się z dwoma rekordami Polski U18 – na 1000m i 2000m, gdzie na 2000m jest prawdopodobnie pierwszą lekkoatletką na świecie w historii kategorii U18 (16-17 -latkowie), która zeszła poniżej 6 minut.

Z zakończonych w ten weekend PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 w Rzeszowie, wszyscy startujący Stypendyści Programu „Wybiegaj w Przyszłość” wrócili z medalami! Tytuł Mistrza/Mistrzyni Polski w kat. U18 zdobyli Tomasz Bajraszewski (60m), Maria Jarosińska (200m), Lena Pajęcka (600m), Łukasz Zaczyk (1000m)  i Zuzanna Wiernicka (2000m). W kategorii U20 Bartosz Kitliński zdobył złoto w biegu na 800m, Martyna Krawczyńska wywalczyła srebro na dystansie 3000m, a z brązowych medali HMP cieszyli się  Michał Gorzkowicz (60m) i Aleksandra Wiśniewska (800m).

– Taki moment jak ten, pokazuje, że nasze działania mają wielki sens. Z imprezy rangi mistrzowskiej, gdzie na starcie staje ponad tysiąc najlepszych w Polsce zawodników, każdy z naszych Stypendystów przywozi medal. Nieprzypadkowo w tym roku skupiliśmy się na warsztatach z psychologii sportu. To właśnie radzenie sobie ze stresem i dobre przygotowanie mentalne powoduje, że zawodnik umie dać z siebie wszystko na najważniejszych startach sezonu. Jesteśmy dumni z naszych Stypendystów! To młodzi Mistrzowie, a jestem pewny, że także przyszli Mistrzowie międzynarodowych imprez seniorskich – mówi Tomasz Smokowski, dziennikarz sportowy, członek Rady Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Więcej o Programie „Wybiegaj i Przyszłość” można przeczytać na www.FundacjaZdrowyRuch.pl

(c) Wszelkie prawa zastrzezone, www.sportografia.pl; www.1mila.pl

Fundacja Zdrowy Ruch powstała, by jak najwięcej ludzi mogło cieszyć się sportem. Amatorsko i profesjonalnie. Tworzymy projekty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Organizujemy imprezy sportowe na najwyższym poziomie (mityngi 1MILI), tworzymy inicjatywy, które zachęcają do regularnych treningów i dbania o swoje zdrowie (LigaBiegowa.pl, Stadiony Przyjazne Biegaczom). Wszystkie powyższe projekty są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program „WYBIEGAJ w PRZYSZŁOŚĆ” wspiera i edukuje młodych sportowców. Darczyńcami Programu są Bank Pekao S.A., Pro Vento Energia, uczestnicy 1MILI oraz marka Salomon, która funduje sprzęt sportowy podopiecznym Fundacji.
Więcej na www.FundacjaZdrowyRuch.pl, a także naFacebooku orazInstagramie!