Stadiony Przyjazne Biegaczom to kampania społeczna zachęcająca do biegania na stadionach lekkoatletycznych. W ramach projektu powstanie strona internetowa z mapą Polski na której znajdą się stadiony przyjazne biegaczom, wraz z ich specyfikacją, dostępnością, udogodnieniami, informacjami dotyczącymi możliwości korzystania z nich. Projekt posiada także wymiar edukacyjny, zawierający między innymi aspekty wzbudzające świadomość dotyczącą kultury zachowania na bieżni.
Celem projektu jest popularyzowanie biegania na bieżni, edukacja oraz promocja obiektów sportowych.
Dlaczego stadion?
Bieganie to najprostsza forma ruchu – jest łatwo dostępna, może ją uprawiać praktycznie każdy!
Stadion lekkoatletyczny jest świetnym miejscem do aktywności i regularnego ruchu na świeżym powietrzu. Zaletą treningu na bieżni jest bezpieczeństwo – obiekty zazwyczaj się zamknięte, ogrodzone, pozbawione zagrożeń zewnętrznych, które często są hamulcem dla społeczeństwa. Dodatkowo swoje miejsce na nim znajdzie zarówno osoba początkująca, jak i ta z większym doświadczeniem. Biegacze rozpoczynający swoją przygodę ze sportem mogą w sposób łatwy zaplanować sobie trening, wiedzą jaki dystans mają na koncie, w komfortowych warunkach mogą wykonać całą jednostkę treningową. Atutem dla biegaczy, którzy chcą już poprawiać wyniki jest możliwość biegania w kolcach – specjalnym obuwiu do szybkiego biegania. Daje to możliwość poprawy czasów i lepszego przygotowania do zawodów.
Stadion jest dla wszystkich i swoje miejsce znajdzie tam każdy biegach – musi jednak mieć świadomość jak się na nim zachować, by pomagać sobie i nie przeszkadzać innych – to także jest celem projektu.
W Polsce jest bardzo dużo obiektów sportowych, na których można uprawiać regularną aktywność – pragniemy, by społeczeństwo miało do nich łatwy dostęp! Stworzenie mapy ze stadionami przyjaznymi biegaczom ułatwi dostęp i przekona ludzi, że te obiekty są dostępne dla wszystkich.
Projekt przyczyni się do rozwiązania problemów związanych z niskim poziomem aktywności społeczeństwa, dzięki stworzeniu bazy obiektów otwartych na biegaczy, przygotowaniu bazy merytorycznej pozwalającej na rozpoczęcie aktywności fizycznej w bezpieczny sposób.
Zamieszczane artykuły przyczynią się do wzrostu świadomości w zakresie zdrowego stylu życia i konieczności regularnej aktywności, która zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Bardzo ważnym aspektem jest ponowne zmotywowanie do aktywności społeczeństwa, które ze względu na pandemię zaniechała jej. Stworzenie bazy obiektów wraz z szerokim zakresem informacji ułatwi ludziom podjęcie decyzji o aktywności, planowanie treningów, a także zachęci do biegania na stadionach lekkoatletycznych w wybranych przez nich godzinach. Projekt ma za zadanie uświadomienie, że na bieżni może trenować każdy! Bez względu na poziom zaawansowania, staż treningowy, czy też cel.
Obiekty są tworzone dla wszystkich chcących aktywnie spędzać czas. Aktualnie panuje błędne przeświadczenie, że stadiony dostępne są tylko dla klubów sportowych oraz wyczynowych biegaczy.
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.